Wybory prezydenckie 2020 w Polsce
Blog

Wybory prezydenckie 2020 w Polsce

Kogo poprze Platforma Obywatelska w wyborach prezydenckich 2020?

Rządzący rząd PiS podjął szereg kontrowersyjnych decyzji, które wywołały rosnące napięcia w kraju i za granicą. Do najbardziej znanych należą próby wymiany sędziów Trybunału Konstytucyjnego, wprowadzenia nowej ustawy medialnej oraz reformy systemu emerytalnego. Działania te zostały skrytykowane jako naruszenie zasad demokratycznego państwa prawa i podziału władzy.

Platforma Obywatelska (PO) pozostaje najsilniejszą opozycją parlamentarną wobec rządu PiS. Wielu Polaków spodziewa się, że PO odzyska władzę w nadchodzących wyborach i dlatego zwróciło uwagę na kandydata tej partii na prezydenta. Istnieje kilku potencjalnych kandydatów, w tym obecny prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Paweł Wojtunik.

Można się jednak spodziewać, że PO prawdopodobnie zgłosi kandydaturę osoby, która nie zajmowała dotąd żadnego wysokiego stanowiska politycznego. Wielu członków PO sceptycznie odnosi się do kandydatur Trzaskowskiego i Wojtunika, którzy są powszechnie postrzegani jako zbyt mało doświadczeni na tak wysokie stanowisko.

Jakie szanse na wygraną ma Andrzej Duda?

Biorąc pod uwagę obecną sytuację polityczną, Prezes PiS, Andrzej Duda, jest najsilniejszym kandydatem w nadchodzących wyborach prezydenckich. Duda, były członek Platformy Obywatelskiej, jest przedstawicielem głęboko zakorzenionej konserwatywnej tradycji politycznej, która od dziesięcioleci jest ważna dla polskiego społeczeństwa.

Duda jest Prezydentem Polski od 2015 r. i zyskał reputację polityka stosunkowo niezależnego, często rzucającego wyzwanie rządzącej partii PiS. Szanse Dudy na zwycięstwo w wyborach prezydenckich zależą od siły jego politycznych sojuszy.

Jeśli otrzyma poparcie partii PiS, prawdopodobnie wygra. Jego szanse będą jednak znacznie mniejsze, jeśli zdecyduje się na start w wyborach jako kandydat niezależny, tak jak miało to miejsce w 2015 r.

wybory prezydenckie

Kto może zostać kandydatem na prezydenta Polski?

Prezydent Polski jest wybierany w wyborach bezpośrednich na pięcioletnią kadencję. Aby zostać kandydatem na prezydenta, trzeba być Polakiem i mieć co najmniej 35 lat. Prezydentem może być również poseł lub senator.

Konstytucja stanowi, że prezydent musi być politycznie bezstronny i reprezentować wszystkich Polaków, niezależnie od ich poglądów politycznych. Prezydent może zawetować ustawy parlamentarne i jest naczelnym dowódcą polskich sił zbrojnych. Teoretycznie prezydent ma prawo odwołać premiera, ale nie zdarzyło się to od czasu przywrócenia demokracji w 1989 roku.

Czy Andrzej Duda będzie kandydatem PiS na prezydenta Polski?

Przez długi czas trudno było przewidzieć, kto zostanie oficjalnym kandydatem partii PiS w wyborach prezydenckich. PiS jest partią głęboko rozdrobnioną, z dwiema głównymi frakcjami, jedną kierowaną przez premiera Mateusza Morawieckiego, a drugą przez lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego. We wrześniu 2018 r. ogłoszono jednak, że partia ta poprze Dudę w wyborach prezydenckich.

Duda początkowo nie był faworytem do zostania kandydatem PiS. Najbardziej prawdopodobnym kandydatem był Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i były doradca Donalda Tuska, byłego premiera Polski i obecnego przewodniczącego Rady Europejskiej. Jednak Trzaskowski wycofał się z wyścigu podczas konwencji partii PiS we wrześniu 2018 r., a partia zdecydowała się poprzeć Dudę w zamian. Decyzja ta była zaskoczeniem zarówno dla członków PiS, jak i opinii publicznej. Oczekuje się jednak, że Duda z łatwością zdobędzie nominację partyjną PiS.

Wpisy dotyczace artykułu